Magnez (Mg) jest jednym z najbardziej rozprzestrzenionych pierwiastków w naszym ciele. Jest magazynowany w organizmie głównie w tkance kostnej, ale w drugiej kolejności znaczna jego ilość znajduje się w mięśniach. Około 1% całkowitej ilości Mg w organizmie człowieka jest obecny w płynie międzykomórkowym. Nieprzypadkowo więc jest on czwartym pod względem ilościowym składnikiem naszego ciała, bardzo aktywnym i niezbędnym do prawidłowego zachodzenia procesów życiowych.
Magnez uczestniczy w większości przemian zachodzących w ludzkim organizmie. Jest on aktywatorem niemalże 300 enzymów (m.in. fosfatazy kwaśnej i zasadowej, ATP-azy). Uczestniczy w przemianach węglowodanów, białek i kwasów nukleinowych, jak też utrzymuje integralność błon mitochondrialnych. Magnez stabilizuje DNA i jest niezbędny do jego syntez. Do istotnych działań magnezu należą ponadto: wspomaganie aktywnego transportu potasu i sodu, przyspieszanie wchłaniania wapnia, spowalnianie procesów starzenia się, oddziaływanie na pracę mózgu oraz udział w pobudliwości mięśni i tkanki nerwowej. Wchłanianie magnezu następuje w 50% w jelicie cienkim, a wydalany jest on z moczem i kałem.
Największa ilość magnezu znajduje się w produktach roślinnych, a dokładnie zielonych częściach roślin, gdzie obecny jest chlorofil. Pod względem ilości na 100g produktu najwięcej tego składnika mineralnego zawiera kakao (420mg), nasiona słonecznika (359mg), migdały (269m), kasza gryczana (218mg), fasola biała (169mg), czekolada gorzka (165mg), orzechy pistacjowe (158mg), orzechy laskowe (140mg) oraz płatki owsiane, ryż brązowy czy czekolada mleczna.
Dobowe zapotrzebowanie na Mg u kobiet wynosi 255-265mg, a u mężczyzn 330-350mg. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to zbyt dużo, jednak warto zauważyć jak wiele naszych codziennych aktywności sprzyja wypłukiwaniu się magnezu z organizmu – stres, alkohol, nieprawidłowa dieta, zaburzenia wchłaniania, biegunki czy niektóre z powszechnie przyjmowanych leków.
Nadmiar magnezu występuje niezwykle rzadko i zazwyczaj nie wywołuje negatywnych działań, ponieważ nerki w skuteczny sposób usuwają go z organizmu. Zdarza się, że u pacjentów z ich niewydolnością następuje zwiększenie jego stężenia we krwi, co może objawiać się spadkiem ciśnienia tętniczego, nudnościami oraz wymiotami.
Znacznie częściej spotykane i dużo bardziej niebezpieczne są jednak niedobory magnezu, tj. mogą wywoływać zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, kruchość kości, zaburzenia syntezy białek czy też powodować nawet zwiększoną zapadalność na nowotwory. Warto też zauważyć, że ciężka hipomagnezemia jest najczęstszą przyczyną występowania Torsade de pointes (“balet serca”) będącego częstoskurczem komorowym, często prowadzącym do migotania komór i śmierci chorego bez wczesnej interwencji medycznej. Niedobór tego pierwiastka powoduje również potęgowanie reakcji stresowych, konieczne więc staje się uzupełnianie jego zapotrzebowania poprzez np. suplementację, szczególnie zważywszy na styl życia wielu osób w dzisiejszych czasach.
Jest wiele źródeł i form magnezu w suplementach dostępnych na rynku, jednak rzadko kiedy preparaty te łączą w sobie więcej niż jedną postać. Preparat Magnesio Completo od Principium składa się z Pidolanu Magnezu, Magnezu Morskiego, Węglanu Magnezu i najlepiej biodostępnej i przyswajalnej formy w przypadku suplementacji Mg jaką jest sól – cytrynian magnezu. Ponadto suplement nie zawiera laktozy i glutenu, przez co osoby cierpiące na nietolerancję tych związków będą wolne od dyskomfortu związanego z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego podczas stosowania preparatu. Jego zaletą jest również różna forma dawkowania – saszetki lub tabletki.
Niewątpliwie magnez należy do czołówki najważniejszych mikroelementów w ludzkim organizmie. Znajduje szerokie zastosowanie w profilaktyce i leczeniu licznych schorzeń. Działanie wielu czynników środowiskowych powoduje zaburzenia w jego optymalnym stężeniu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego urozmaicona i zbilansowana dieta połączona z rozsądną suplementacją uchroni nas przed negatywnymi skutkami jego niedoboru i przybliży do zachowania zdrowia na długie lata.